126 garageboxen
De Troelstralaan in Helpman is een ‘groene’ straat met aan beide kanten van de weg bomen en voortuinen. Toch werd het er afgelopen zomer tijdens een hittegolf extreem heet. Te heet voor de pootjes van de hond van bewoner René Notenbomer, die besloot daar wat aan te gaan doen. In zijn diepe achtertuin heeft René al groene daken op zijn fietsenberging en tuinhuisje, maar daarachter staan op het binnenterrein van het huizenblok 126 garageboxen, waarvan er één van René zelf is. 2.100 vierkante meter dakoppervlak met beton, dakleer en steen maken er de dienst uit. ‘Daardoor wordt het aan de achterkant van het huis zó vijf graden warmer dan aan de voorkant’, zegt René. ‘En tijdens hittegolven, die we ook in Nederland steeds vaker meemaken, is dat echt niet leuk meer.’

Groene daken voegen waarde toe
Via de Vereniging van Eigenaren is er nu een klein budget beschikbaar om te onderzoeken of er op de garageboxen een groen dak kan. ‘Het dakleer is binnen afzienbare tijd aan vervanging toe. Maar zet je er plantjes op, dan gaat het dakleer veel langer mee. Toch is het niet gemakkelijk om zoiets voor elkaar te krijgen. Want je moet advies inwinnen bij dakexperts, en die hebben vaak niet veel op met groene daken. Maar je moet ook naar de andere voordelen kijken, vind ik. Met een groen dak kunnen we de temperatuur van ons binnenterrein naar beneden krijgen. En je hebt minder geluidsoverlast van elkaar, want groen weerkaatst geen geluid maar absorbeert het. Met meer groen in de omgeving stijgt de waarde van vastgoed, wijst onderzoek uit. Groen neemt fijnstof op en je draagt bij aan een gezondere leefomgeving in je eigen wijk. Bij hitte en extreme regenval heb je minder overlast. Groen moet onderhouden worden en bevordert daardoor de sociale interactie in een wijk. En in groene buurten gebeuren meestal minder misdrijven.’

Nette subsidie
‘Een groen dak ligt er in een ochtend’, zegt René. ‘En de kosten vallen mee. De gemeente Groningen geeft een subsidie van 30 euro per vierkante meter. Dat vergoedt iets meer dan de helft van de kosten. Dat is een nette subsidie’, vindt René. ‘Vanuit ons coalitieakkoord hebben we de opgave om de hoeveelheid groen in onze gemeente fors te laten toenemen’, zegt beleidsmedewerker Marc Remijn. ‘Met onze Uitvoeringsagenda Klimaatbestendig Groningen en ons Groenplan Vitamine G werken we daar hard aan. Maar onze gemeente groener maken kunnen we niet alleen. Hulp en inzet van onze inwoners zijn hard nodig. Groene initiatiefnemers zoals René zijn daarbij onmisbaar. Met hun enthousiasme en inzet kunnen ze een groen idee werkelijkheid laten worden. Met de subsidieregeling voor het aanleggen van groene daken is in 2019 meer dan 6.000 vierkante meter groen dak aangelegd.’

0 antwoorden

Plaats een Reactie

Meepraten?
Draag gerust bij!

Geef een antwoord

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *